Haberler  
 
 
 
   
   
Açıklama

Kocabaş, hayvansal organizmalar ile beslenen alabalıkların besinlerinin arasında sinek ve böcek larvaları, kelebekler, su içinde yaşayan organizmalar ile farklı balık türlerinin küçükleri ve yumurtalarının da bulunduğuna işaret etti. Doğal alabalıklar ile kültür alabalıklarının aynı tür canlılar ile beslendiğine dikkati çeken Kocabaş, kültür alabalığı olan Gökkuşağı Alabalığı'nın direncinin daha fazla olduğunu söyledi. Kocabaş, şunları kaydetti:

''Kültür havuzlarından kaçan Gökkuşağı Alabalığı, doğal alabalık formları ile aynı ortamı paylaşmaya başladığında işin rengi değişiyor. Gökkuşağı Alabalığı, diğerlerine göre daha obur, daha iştahlı bir balık ve daha çok beslenmeye ihtiyaç duyuyor. Doğal ortama girdiğinde hızla büyüdüğü için açlığını bastırmak için doğal alabalığın besinine ortak oluyor, daha sonra doğal alabalığın küçüklerini ve yumurtalarını tüketmeye başlıyor.

Öte yandan, doğal alabalığın kirlenme nedeniyle doğal yaşam alanları daralıyor. Örneğin Uzungöl'ü besleyen su kaynaklarında yapılaşma var, bu evlerin atıkları suyu kirletiyor. Böylece doğal alabalıkların yaşam alanları sınırlanıyor. Kirlenme ayrıca, doğal alabalığın yumurta kalitesini düşürüyor, yavru gelişimini etkiliyor. Böylece kültür alabalığı doğal alabalığın önüne geçiyor.''

 
 
 
BİZE ULAŞIN TELEFON
Tel : 0 252 614 69 49 (pbx)
EMAIL
[email protected]
ADRES
Babataşı Mah.Muhammer AksoyBulvarı.No:2 Fethiye MUĞLA
   
Web Programlama Birdenbire